pierwszy gliwicki klub ekstraligowy
Newsy

Olimpiada Szachowa: Uzbekistan i Ukraina ze złotem, Polki blisko medalu

Opublikowano: 09-08-2022

44. Olimpiada Szachowa dobiegła końca. Złotymi medalistami okazały się reprezentacje Uzbekistanu i Ukrainy. Blisko medalu była polska drużyna kobiet.

Najlepsi w kategorii OPEN okazali się Uzbekowie, którzy w składzie: Nodirbek Abdussatorow, Nodirbek Jakubbojew, Jawochir Sindarow, Jachongir Wachidow i Szamsiddin Wochidow sięgnęli po pierwszy złoty medal w historii swojego kraju. Srebro wywalczyła Armenia, a brąz druga drużyna Indii.

Polacy w składzie: Jan-Krzysztof Duda, Radosław Wojtaszek, Kacper Piorun, Wojciech Moranda i Mateusz Bartel zajęli miejsce 9.

W rywalizacji Pań najlepsze okazały się Ukrainki, które powtórzyły swój sukces z 2006 roku. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Gruzji, a trzecie Indii.

Polki w turnieju zaprezentowały się z bardzo dobrej strony, a 9. rundzie były nawet liderkami tabeli. Niestety remis w 10. rundzie z Gruzinkami, a następnie porażka w ostatniej serii gier z późniejszymi triumfatorkami Olimpiady sprawiły, że nasze reprezentantki ostatecznie zajęły miejsce 6.

Na osobne słowo zasługuje postawa Oliwii Kiołbasy, która przez cały turniej znakomicie spisywała się na trzeciej szachownicy. Nasza reprezentantka jako jedyna w całej polskiej ekipie, wystąpiła we wszystkich 11 meczach drużyny, wygrała dziewięć pierwszych partii, zgromadziła 9,5 w 11 rundach i wywalczyła złoty medal na trzeciej szachownicy.

Po indywidualny srebrny krążek na czwartej „desce” sięgnęła także inna debiutantka na olimpiadzie Maria Malicka – 7 pkt z dziewięciu partii.

Złoto na czwartej szachownicy zdobył również Mateusz Bartel, który został niepokonany przez cały turniej (8,5 punktu w 10 rundach).

Źródło: własne/ port.poinformowani.pl

Nasze Marki
Gliwicki software house, który specjalizuje się w tworzeniu aplikacji webowych i mobilnych. Akademia Szachowa Gliwice w swoim systemie szkolenia korzysta z rozwiązań przygotowanych przez programistów Emphie Solutions.
Internetowa platforma szachowa dla zawodników, trenerów i rodziców, na której można nauczyć się zasad królewskiej gry, a także podnieść poziom gry na każdym stopniu zaawansowania.
Wyjątkowe miejsce na edukacyjnej mapie Gliwic. To właśnie na ul. Emilii Plater 18 w Gliwicach szachy spotykają się z językami obcymi, a programowanie przenika się z zajęciami plastycznymi.