Akademia Szachowa Gliwice - logo
Akademia Szachowa Gliwice
pierwszy gliwicki klub ekstraligowy
Historia

JUNIORZY SOLIDNYM FUNDAMENTEM

Sekcja juniorów Akademii Szachowej Gliwice powstała w październiku 2009 roku i jest obecnie jedną z największych, a także najszybciej rozwijających się w Polsce. Rokrocznie w klubie trenuje około 500 zawodników w wieku od 4 do 18 lat. Wśród wielu utalentowanych juniorów są medaliści i finaliści najbardziej prestiżowych turniejów krajowych oraz międzynarodowych.


Występy na mistrzostwach świata czy Europy możliwe są dzięki autorskiemu modelowi szkolenia, opartemu na użyciu innowacyjnych narzędzi oraz współpracy z wykwalifikowaną kadrą trenerską, a także specjalistami z różnych dziedzin sportu i psychologii.


Ze Stowarzyszeniem współpracują czołowi światowi i polscy arcymistrzowie tacy jak Alexei Shirov czy Włodzimierz Schmidt, a także najzdolniejsi arcymistrzowie młodego pokolenia, na czele z Robertem Kempińskim i Jackiem Tomczakiem. Klub współpracuje również ze specjalistą w dziedzinie treningu mentalnego przy PKOL – Pawłem Habratem.


Treningi szachowe prowadzone są w “Chatce” – nowoczesnej siedzibie Stowarzyszenia, zlokalizowanej na osiedlu Wojska Polskiego w Gliwicach, a jednym z narzędzi wykorzystywanych do doskonalenia umiejętności zawodników jest ChessGrow – innowacyjna platforma do treningu szachowego, której autorami są założyciele Akademii Szachowej Gliwice.

SILNA DRUŻYNA SENIORÓW

Rok 2013 był kamieniem milowym w działalności Akademii Szachowej Gliwice. Kolejne sukcesy oraz ugruntowana, silna pozycja w szachach juniorskich zachęcały do myślenia o przyszłości. Do zdobycia renomy pełnowartościowego klubu szachowego brakowało już tylko jednego – drużyny seniorskiej mogącej walczyć o medale w Ekstralidze oraz stanowiącej naturalną kontynuację dla wyrastających w Gliwicach młodych talentów.


Budowę nowej jakości klub rozpoczął od pozyskania zawodników mieszkających w Gliwicach, którzy niegdyś reprezentowali lokalne kluby. Po siedmiu latach gry w ekstraligowym Pocztowcu Poznań do gry w Gliwicach powróciła założycielka Akademii Szachowej Gliwice – Marlena Chlost. Dołączył do niej Tadeusz Juroszek, jeden z najbardziej utytułowanych gliwickich zawodników.


Rozmach oraz tempo rozwoju Akademii spowodowały, iż wielu najlepszych polskich szachistów związało swoją przyszłość z gliwickim klubem. Z Polonii Warszawa do Gliwic trafili arcymistrzowie Robert Kempiński i Michał Olszewski, a następnie szeregi Akademii zasilili arcymistrz Marcin Tazbir i mistrz międzynarodowy Tomasz Warakomski.


Na sukcesy nie trzeba było czekać długo – Akademia pewnie wygrała II Ligę Seniorów i wywalczyła awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Prawo do występów w wyższej lidze uzyskane już w pierwszym roku funkcjonowania było jednak dopiero początkiem kolejnych triumfów, które święcił klub. W grudniu 2013 roku Akademię zasilili najsilniejsi zawodnicy Pocztowca Poznań – arcymistrzowie Jacek Tomczak i Włodzimierz Schmidt oraz mistrzowie międzynarodowi Marcin Szeląg i Klaudiusz Urban.


Konsekwentna i dynamiczna polityka Klubu spowodowała, iż w roku 2014 – po raz pierwszy w historii – gliwicka drużyna wystąpiła w Ekstralidze Szachowej. Debiutancki sezon był dla gliwiczan bardzo udany, bowiem rozgrywki zakończyli z brązowym medalem.


Na przestrzeni lat, klub z Gliwic ugruntował swoją pozycję na szachowej mapie Polski. Seniorska drużyna Akademii Szachowej Gliwice regularnie występuje w najwyższych klasach rozgrywkowych, co jest istotne również ze szkoleniowego punktu widzenia. Tak funkcjonujący klub stanowi bowiem naturalną, profesjonalną strukturę dla rozwoju młodych szachistów i pozwala na wychowywanie własnych zawodników światowego formatu.

We wrześniu 2021 roku Akademia Szachowa ChessGrow Gliwice w pięknym stylu wywalczyła ponowny awans do Ekstraligi. Gliwiczanie w pierwszoligowych Mistrzostwach Polski odnieśli komplet zwycięstw, a także zdobyli indywidualne wyróżnienia. W 2022 roku Klub rywalizował wśród najlepszych 10 szachowych drużyn w Polsce. W marcu drużyna Akademii wzięła udział w Drużynowych Mistrzostwach Polski: Ekstraliga w szachach szybkich 2022, swój udział kończąc w ćwierćfinale, odpadając dopiero w dogrywce. Pół roku później szachiści z Gliwic zagrali w Drużynowych Mistrzostwach Polski w Szachach – Enea Ekstraliga 2022, gdzie zaprezentowali się z dobrej strony. Akademicy odnieśli cztery zwycięstwa, zremisowali jeden mecz, a także doznali czterech porażek. Ten wynik dał im siódme miejsce w tabeli Ekstraligi Szachowej.

AKADEMIA SZACHOWA W SERCU GLIWIC I ŚLĄSKA

Na przestrzeni lat Akademia Szachowa Gliwice wypracowała sobie również pozycję silnego sportowego klubu w mieście oraz regionie. Akademia współpracuje na co dzień z placówkami edukacyjnymi, ucząc szachów i wspomagając rozwój intelektualny dzieci i młodzieży.


Klub może pochwalić się także organizacją licznych wydarzeń sportowo-kulturalnych, aktywnie promujących Królewską Grę na terenie Gliwic i województwa śląskiego, takich jak: Międzynarodowy Turniej Akademii Szachowej Gliwice, Mistrzostwa Gliwic Przedszkolaków, Symultany z Arcymistrzem czy mecz „Dzieci Akademii Szachowej kontra dorośli” w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu.


Przy organizacji wszystkich przedsięwzięć czynny udział biorą Urząd Marszałkowski, Samorząd Miasta Gliwice oraz Polski i Śląski Związek Szachowy, co świadczy o ich randze i rzetelności przeprowadzenia.

Nasze Marki
Gliwicki software house, który specjalizuje się w tworzeniu aplikacji webowych i mobilnych. Akademia Szachowa Gliwice w swoim systemie szkolenia korzysta z rozwiązań przygotowanych przez programistów Emphie Solutions.
Internetowa platforma szachowa dla zawodników, trenerów i rodziców, na której można nauczyć się zasad królewskiej gry, a także podnieść poziom gry na każdym stopniu zaawansowania.
Wyjątkowe miejsce na edukacyjnej mapie Gliwic. To właśnie na ul. Emilii Plater 18 w Gliwicach szachy spotykają się z językami obcymi, a programowanie przenika się z zajęciami plastycznymi.