Akademia Szachowa Gliwice - logo
Akademia Szachowa Gliwice
pierwszy gliwicki klub ekstraligowy
Nasi seniorzy

Akademia szósta na Drużynowych Mistrzostwach Polski!

Opublikowano: 27-09-2023

We wtorek dobiegły końca Drużynowe Mistrzostwa Polski. Bilans Akademii Szachowej Gliwice w Ekstralidze to cztery zwycięstwa, cztery porażki oraz jeden remis, które dały jej szóste miejsce w tabeli na koniec rozgrywek.

We wtorek dobiegły końca Drużynowe Mistrzostwa Polski. Bilans Akademii Szachowej Gliwice w Ekstralidze to cztery zwycięstwa, cztery porażki oraz jeden remis, które dały jej szóste miejsce w tabeli na koniec rozgrywek.

Tegoroczna edycja Drużynowych Mistrzostw Polski była najsilniejszą w historii pod względem rankingu zawodników oraz liczby Arcymistrzów w drużynach. Akademia do rozgrywek przystępowała jako szósta drużyna pod względem średniego rankingu zawodników.


„Tegoroczna liga była najsilniejszą w historii polskich szachów i zarazem jedną z najsilniejszych na świecie w tym sezonie. Wszystkie kluby bez wyjątku poczyniły znaczne wzmocnienia graczami zagranicznymi” – powiedział kapitan drużyny, Arcymistrz Tomasz Warakomski.


O tym jak wysoki jest poziom drużyn rywalizujących się w Ekstralidze gliwicka drużyna mogła przekonać się już w pierwszych rundach. Każde spotkanie było niezwykle zacięte, a o ostatecznym wyniku decydowały detale. Po pięciu meczach drużyna z Gliwic miała na swoim koncie zaledwie jedno zwycięstwo oraz remis. Nasi zawodnicy doznali natomiast porażek w meczach z późniejszymi medalistami – drużynami Polonii Wrocław i Hetmana Płock.


„Zawody od początku pokazywały wyrównany przebieg pojedynków, o czym mogą też świadczyć wyniki. Zażarta walka toczyła się aż do ostatniej rundy, zarówno o medale, jak i o utrzymanie się w lidze. W ostatecznym rozrachunku o spadku musiała decydować punktacja pomocnicza, ponieważ aż 3 drużyny dzieliły miejsce spadkowe. O wyrównanym poziomie ligi może świadczyć również fakt, że aż 22 z 45 łącznie rozegranych meczy w Ekstralidze zakończyło się minimalnym zwycięstwem 3,5 do 2,5” – podkreślił GM Warakomski.


Przełamanie przyszło w 6. rundzie, gdy nasza drużyna odniosła przekonujące zwycięstwo nad Zagłębiem Dąbrowa Górnicza. Akademia wygrała także arcyważne spotkania z Miedzią Legnica oraz Hetmanem Katowice. Porażka przyszła jedynie w meczu z Wieżą Pęgów, która jak się później okazało, wywalczyła tytuł Mistrza Polski.


„Druga połowa turnieju pozwoliła nam zapewnić utrzymanie w Lidze i spokojną walkę o lepsze pozycje w ostatniej rundzie. Dzięki zwycięstwu uplasowaliśmy się na 6-tym miejscu, co uważam za duży sukces przy tak silnej obsadzie. Tak silni Arcymistrzowie z zagranicy przyjeżdżający do nas bardzo pozytywnie wpływają na poziom rywalizacji polskich Arcymistrzów, jak i motywację młodego pokolenia, do walki z najlepszymi” – podsumował kapitan Akademii Szachowej Gliwice.


Szóstą pozycję w tabeli na koniec rozgrywek należy ocenić pozytywnie, choć na pewno apetyty były większe. Drużyna miała realne szanse na zajęcie wyższego miejsca, a nawet wywalczenie medalu. Doświadczenia zdobyte podczas tegorocznych rozgrywek bez wątpienia scementowały drużynę i pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość. Warto również podkreślić, że w ubiegłorocznych rozgrywkach gliwiczanie zajęli miejsce 7.


Podczas Drużynowych Mistrzostw Polski – Ekstraliga 2023 Akademia Szachowa Gliwice wystąpiła w następującym składzie:
🔴 GM Jorden van Foreest 1,5/3
🔴 GM Gabriel Sargissian 4,5/9
🔴 GM Jacek Tomczak 4,5/9
🔴 GM Tomas Laurusas 3,5/8
🔴 GM Arcymistrz Tomasz Warakomski 5/8
🔴 GM Toms Kantans 4/8
🔴 WGM Julia Antolak 1,5/5
🔴 WGM Anna Warakomska 2/4


Całej drużynie należą się słowa uznania za wspaniałą sportową postawę oraz ambitną szachową walkę podczas każdej partii! 👏👏🙌


Wielkie podziękowania również dla Partnerów oraz Sponsorów Klubu:
Miasto Gliwice 🤝 Emphie Solutions 🤝 ChessGrow 🤝 PF Restrukturyzacje

Nasze Marki
Gliwicki software house, który specjalizuje się w tworzeniu aplikacji webowych i mobilnych. Akademia Szachowa Gliwice w swoim systemie szkolenia korzysta z rozwiązań przygotowanych przez programistów Emphie Solutions.
Internetowa platforma szachowa dla zawodników, trenerów i rodziców, na której można nauczyć się zasad królewskiej gry, a także podnieść poziom gry na każdym stopniu zaawansowania.
Wyjątkowe miejsce na edukacyjnej mapie Gliwic. To właśnie na ul. Emilii Plater 18 w Gliwicach szachy spotykają się z językami obcymi, a programowanie przenika się z zajęciami plastycznymi.