Akademia Szachowa Gliwice - logo
Akademia Szachowa Gliwice
pierwszy gliwicki klub ekstraligowy
Blog

Jak rozwinąć zmysł taktyczny i podnieść poziom gry w szachy?

Opublikowano: 21-10-2021

Wielu arcymistrzów zapytanych o radę dla początkujących graczy jednomyślnie odpowiada, że ogromny wpływ w drodze do ich sukcesów odegrało rozwiązywanie zadań...

Wielu arcymistrzów zapytanych o radę dla początkujących graczy jednomyślnie odpowiada, że ogromny wpływ w drodze do ich sukcesów odegrało rozwiązywanie zadań. W innych aspektach treningu część z nich kładła większy nacisk na fazę debiutu, inni na poznanie tajników strategii gry środkowej, a kolejni na technikę gry końcowej – lecz każdy z nich wspominał o regularnym treningu taktycznym.


Trening przede wszystkim


To właśnie taktyka pozwala nam znaleźć szybkie i efektowne zakończenia naszych partii, jak również uderzenia taktyczne, które pozwalają nam osiągnąć decydującą przewagę. Kombinacje mogą również posłużyć nam jako ostatnia deska ratunku w sytuacjach, które pozornie wydają się być bez wyjścia.

– Nie potrafię zliczyć ile razy motyw taktyczny uratował mi remis w przegranej pozycji. Zastawienie przeciwnikowi sprytnej pułapki, gdy ten jest o włos od wygranej, może być równie satysfakcjonujące, jak ładna kończąca kombinacja w wygranej partii – zaznacza Arcymistrz Tomasz Warakomski, trener zawodników Akademii Szachowej Gliwice.


Nie ma dróg na skróty


Do podniesienia poziomu gry, a co za tym idzie zdobyciem wyższych kategorii może przyczynić się tylko systematyczna praca i codzienne rozwiązywanie zadań. Dawka około 30 zadań dziennie (co daje ponad 10 tysięcy rocznie!) po roku systematycznej pracy potrafi podnieść poziom gry gracza początkującego do poziomu III kategorii. Starsze pokolenia wychowanków naszego klubu mogą być tego znakomitym przykładem.


Trenuj na ChessGrow

Dziś bardzo łatwo o dostęp do zadań szachowych. Na rynku dostępne są specjalne wydawnictwa zawierające całe zbiory kompozycji. Zadania znajdziemy także w magazynach szachowych, na stronach internetowych czy aplikacjach szachowych, dzięki którym można ćwiczyć właściwie w każdym miejscu i o każdej porze.

Przy wyborze materiałów do treningu warto jednak zwrócić uwagę na jakość oferowanych materiałów. Właśnie dlatego polecamy Państwa uwadze platformę ChessGrow, która gwarantuje najwyższej jakości zadania przygotowane przez certyfikowanych i doświadczonych trenerów szachowych. Dość powiedzieć, że lwią część z nich przygotował Arcymistrz Tomasz Warakomski.

Platforma dostępna jest pod adresem ChessGrow.com, a 10% zadań (ponad 3 tysiące) dostępnych jest za darmo! Wystarczy jedynie założyć konto i pracować… Do czego gorąco zachęcamy.

Do dzieła!

Nasze Marki
Gliwicki software house, który specjalizuje się w tworzeniu aplikacji webowych i mobilnych. Akademia Szachowa Gliwice w swoim systemie szkolenia korzysta z rozwiązań przygotowanych przez programistów Emphie Solutions.
Internetowa platforma szachowa dla zawodników, trenerów i rodziców, na której można nauczyć się zasad królewskiej gry, a także podnieść poziom gry na każdym stopniu zaawansowania.
Wyjątkowe miejsce na edukacyjnej mapie Gliwic. To właśnie na ul. Emilii Plater 18 w Gliwicach szachy spotykają się z językami obcymi, a programowanie przenika się z zajęciami plastycznymi.