Akademia Szachowa Gliwice - logo
Akademia Szachowa Gliwice
pierwszy gliwicki klub ekstraligowy
Nasi seniorzy

Akademia Szachowa Gliwice siódmą szachową siłą w Polsce

Opublikowano: 12-09-2022

W niedzielę dobiegły końca Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach - Enea Ekstraliga 2022, w których brała udział Akademia Szachowa Gliwice. Nasza drużyna ostatecznie zajęła siódme miejsce w tabeli Ekstraligi Szachowej. 

W niedzielę dobiegły końca Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach – Enea Ekstraliga 2022, w których brała udział Akademia Szachowa Gliwice. Drużyna z naszego miasta odniosła cztery zwycięstwa, zremisowała jeden mecz, a także zanotowała cztery porażki. Ostatecznie dało jej to siódme miejsce w tabeli Ekstraligi Szachowej. 

Do rozgrywek Ekstraligowych Akademia przystępowała jako beniaminek. Szansę gry w najwyższej szachowej lidze rozgrywkowej uzyskali w większości zawodnicy, którzy przed rokiem w przekonującym stylu wygrali turniej I-ligowy i wywalczyli awans do Ekstraligi. 

  • W tym roku polska Ekstraliga była jedną z najsilniejszych lig na świecie, znajdując się w top 3 pod względem rankingu zawodników i liczby Arcymistrzów w drużynach. Będąc świadomi prestiżu tej imprezy postanowiliśmy w tym roku wzmocnić naszą drużynę o zawodnika top 100 światowej listy rankingowej – ukraińskiego arcymistrza Antona Korobova. Mimo tego transferu, sytuacja nadal nie wyglądała prosto, gdyż rankingowo byliśmy sklasyfikowani jako 8 drużyna ligi – powiedział Arcymistrz Tomasz Warakomski, kapitan gliwickiej drużyny.

Celem minimum postawionym przed Akademią było utrzymanie się w Ekstralidze. Po cichu gliwiczanie liczyli także na znalezienie się w pierwszej szóstce tabeli. Do zrealizowania obu założeń zabrakło naprawdę niewiele. Akademia wywalczyła spokojne utrzymanie, ale ostatecznie zajęła siódme miejsce w tabeli. Do zajęcia nieco wyższej lokaty zabrakło pół małego punktu w meczu ostatniej kolejki. 

  • Początek turnieju nie był dla nas udany, gdyż w trzeciej i czwartej rundzie doznaliśmy porażek z drużynami rankingowo zbliżonymi do naszej. To były kluczowe mecze decydujące o środku tabeli, a przegrywając je musieliśmy walczyć w drugiej połowie turnieju o utrzymanie. W rundach 5. i 6., po pełnych walki meczach z Miedzią Legnicą i Stilonem Gorzów, wygraliśmy minimalnym stosunkiem 3,5:2,5. Zwycięstwa w tych spotkaniach pozwoliły nam oddalić się od strefy spadkowej – opisał Warakomski.
  • Bardzo miłymi akcentami było wygranie w 8.rundzie przeciwko Hetmanowi Płock, który był drużyną walczącą o medale, oraz remis z drużyną Gwiazdy Bydgoszcz, która przed turniejem rozstawiona była z numerem 2 – przyznał kapitan gliwiczan.

Zakończone rozgrywki w gliwickim klubie szachowym oceniane są pozytywnie. Drużyna nie musiała drżeć do końca o swój ligowy byt, a zawodnicy rywalizując w najsilniejszej w historii pod kątem średniego rankingu drużyn Ekstralidze zaprezentowali ambicję i wolę walki z najsilniejszymi.

  • Całościowo nasz występ na Ekstralidze mogę uznać jako udany, ponieważ podzieliliśmy miejsca 5-7, co dało nam wyższe miejsce niż na liście startowej. Było to możliwe dzięki waleczności naszej drużyny, gdzie mecze często decydowały się w ostatnich partiach. Jestem przekonany, że przy lepszej dyspozycji naszych zawodników mogliśmy walczyć również o wyższe cele. W następnym roku planujemy jeszcze bardziej wzmocnić nasz skład. Mam nadzieję, że zawalczymy wówczas o wyższe lokaty – zakończył Arcymistrz Tomasz Warakomski.

Niedziela była ostatnim dniem Drużynowych Mistrzostw Polski w Szachach. W ten dzień odbyła się ostatnia – 9. runda, a także oficjalne zakończenie turnieju. Mistrzem Polski została drużyna Klubu Szachowego Polonia Wrocław, srebrny medal przypadł reprezentantom Klubu Szachowego Dwie Wieże Kraków, a brąz wywalczyli szachiści z drużyny Wasko Hetman GKS Katowice. 

Podczas Drużynowych Mistrzostw Polski w Szachach – Enea Ekstraliga 2022 Akademia Szachowa Gliwice wystąpiła w następującym składzie:
1. Arcymistrz Anton Korobov 
2. Arcymistrz Jacek Tomczak
3. Arcymistrz Tomas Laurusas
4. Arcymistrz Tomasz Warakomski
5. Arcymistrz Toms Kantans
6. Arcymistrzyni Anna Warakomska

Nasze Marki
Gliwicki software house, który specjalizuje się w tworzeniu aplikacji webowych i mobilnych. Akademia Szachowa Gliwice w swoim systemie szkolenia korzysta z rozwiązań przygotowanych przez programistów Emphie Solutions.
Internetowa platforma szachowa dla zawodników, trenerów i rodziców, na której można nauczyć się zasad królewskiej gry, a także podnieść poziom gry na każdym stopniu zaawansowania.
Wyjątkowe miejsce na edukacyjnej mapie Gliwic. To właśnie na ul. Emilii Plater 18 w Gliwicach szachy spotykają się z językami obcymi, a programowanie przenika się z zajęciami plastycznymi.