Akademia Szachowa Gliwice - logo
Akademia Szachowa Gliwice
pierwszy gliwicki klub ekstraligowy
O tym się mówi

Nodirbek Abdusattorow Mistrzem Świata w szachach szybkich, a Maxim Vachier-Lagrave w błyskawicznych!

Opublikowano: 31-12-2021

W Warszawie odbyły się Mistrzostwa Świata w szachach szybkich i błyskawicznych. Ostatecznymi triumfatorami okazali się Nodirbek Abdusattorow oraz Maxim Vachier-Lagrave. Najlepsze wyniki spośród polskich zawodników […]

W Warszawie odbyły się Mistrzostwa Świata w szachach szybkich i błyskawicznych. Ostatecznymi triumfatorami okazali się Nodirbek Abdusattorow oraz Maxim Vachier-Lagrave. Najlepsze wyniki spośród polskich zawodników zanotował Jan-Krzysztof Duda.

17-letni Nodirbek Abdusattorow z Uzbekistanu został sensacyjnym Mistrzem Świata w szachach szybkich w turnieju rozgrywanym na stadionie PGE Narodowym w Warszawie. Najwyżej sklasyfikowany z Polaków Jan Krzysztof Duda uplasował się na 5. miejscu.

Mistrzynią Świata została Rosjanka Aleksandra Kostieniuk, Oliwia Kiołbasa zajęła 29. lokatę.

O końcowym rezultacie w turnieju open musiał decydować tie-break, rozgrywany pomiędzy Nodirbekiem Abdusattorowem a Janem Niepomniaszczijem. Trzecie miejsce zajął Magnus Carlsen. Najwyżej sklasyfikowany z Polaków, Jan Krzysztof Duda, zajął miejsce piąte.

Z kolei w turnieju szachów błyskawicznych triumfował 31-letni Francuz Maxim Vachier-Lagrave, który w dogrywce zmierzył się z Janem-Krzysztofem Dudą. W trzeciej Partii reprezentant Trójkolorowych wygrał z Polakiem i ostatecznie to on został mistrzem świata Trzecie miejsce przypadło Francuzowi wywodzącemu się z Iranu, Alirezowi Firuzdży.

Warto odnotować, że w piątej rundzie Bartosz Soćko pokonał Mistrza Świata Magnusa Carslena. Zwycięstwo trenera polskiej reprezentacji szachów wywołało ogromną radość wśród polskich kibiców. Niestety, w dalszej części zawodów Arcymistrz nie utrzymał wysokiej formy i nie zdobył żadnego medalu.

Fot. PGE Narodowy/Facebook

Nasze Marki
Gliwicki software house, który specjalizuje się w tworzeniu aplikacji webowych i mobilnych. Akademia Szachowa Gliwice w swoim systemie szkolenia korzysta z rozwiązań przygotowanych przez programistów Emphie Solutions.
Internetowa platforma szachowa dla zawodników, trenerów i rodziców, na której można nauczyć się zasad królewskiej gry, a także podnieść poziom gry na każdym stopniu zaawansowania.
Wyjątkowe miejsce na edukacyjnej mapie Gliwic. To właśnie na ul. Emilii Plater 18 w Gliwicach szachy spotykają się z językami obcymi, a programowanie przenika się z zajęciami plastycznymi.