Akademia Szachowa Gliwice - logo
Akademia Szachowa Gliwice
pierwszy gliwicki klub ekstraligowy
O tym się mówi

Jan-Krzysztof Duda triumfatorem Grand Chess Tour w Warszawie!

Opublikowano: 24-05-2022

W Warszawie odbył się turniej z cyklu Grand Chess Tour w szachach szybkich i błyskawicznych. Jego zwycięzcą okazał się Jan-Krzysztof Duda. Drugi z Polaków - Radosław Wojtaszek był siódmy.

W Warszawie odbył się turniej z cyklu Grand Chess Tour w szachach szybkich i błyskawicznych. Jego zwycięzcą okazał się Jan-Krzysztof Duda, który zgromadził na swoim koncie 24 punkty i wyprzedził byłego mistrza świata Viswanathana Ananda i Levona Aroniana (po 23,5 punktu). Drugi z Polaków – Radosław Wojtaszek był siódmy.

Polak zwycięstwo w turnieju zagwarantował sobie ostatniego dnia zawodów. Duda po dwóch pierwszych pojedynkach wyszedł na prowadzenie, którego nie oddał już do samego końca. O ostatecznym triumfie zadecydowała ostatnia, 27. runda turnieju, w której pokonał  Ukraińca Kiryła Szewczenkę, podczas gdy mający szanse na taki sam dorobek Aronian zremisował z innym Amerykaninem Fabiano Caruaną.

W pierwszej w historii imprezie Grand Chess Tour w stolicy Polski wzięło udział 10 arcymistrzów ze światowej czołówki. Sześciu z nich jest klasyfikowanych w pierwszej dwudziestce globu. Pula nagród w turnieju Superbet Rapid & Blitz Poland wynosiła 175 tysięcy dolarów. Zwycięzca otrzymał 40 tys., a zdobywcy ex aequo drugiego miejsca – po 27,5. Siódma lokata Wojtaszka oznaczała premię 10 tys. dolarów.

Klasyfikacja końcowa – po 27 rundach (9 szachów szybkich i 18 blitza):
1. Jan-Krzysztof Duda (Polska) 24 pkt
2. Levon Aronian (USA) 23,5 Viswanathan Anand (Indie) 23,5
4. Fabiano Caruana (USA) 23
5. Wesley So (USA) 20,5
6. Richard Rapport (Węgry) 19,5
7. Radosław Wojtaszek (Polska) 13,5
8. Anton Korobow (Ukraina) 12,5
9. Kirył Szewczenko (Ukraina) 11,5
10. David Gavrilescu (Rumunia) 8,5

– Siódme miejsce nie jest szczytem marzeń, ale też nie dramatem, bo grając przeciwko takim rywalom trzeba twardo stąpać po ziemi. Cieszę się, że turniej wygrał Janek i że stało się to w Warszawie. To sprawi, że znowu o szachach będzie w naszym kraju głośno – skomentował turniej Radosław Wojtaszek, świeżo upieczony Mistrz Polski.

Źródło: Własne/ tvn24.pl

Foto: PZSzach

Nasze Marki
Gliwicki software house, który specjalizuje się w tworzeniu aplikacji webowych i mobilnych. Akademia Szachowa Gliwice w swoim systemie szkolenia korzysta z rozwiązań przygotowanych przez programistów Emphie Solutions.
Internetowa platforma szachowa dla zawodników, trenerów i rodziców, na której można nauczyć się zasad królewskiej gry, a także podnieść poziom gry na każdym stopniu zaawansowania.
Wyjątkowe miejsce na edukacyjnej mapie Gliwic. To właśnie na ul. Emilii Plater 18 w Gliwicach szachy spotykają się z językami obcymi, a programowanie przenika się z zajęciami plastycznymi.