Akademia Szachowa Gliwice - logo
Akademia Szachowa Gliwice
pierwszy gliwicki klub ekstraligowy
Newsy

Emphie Solutions wśród najlepszych na świecie!

Opublikowano: 22-02-2021

W dniach 19-21 lutego odbyły się I Mistrzostwa Świata Korporacji w szachach, w której wzięło udział 288 czołowych firm z 78 państw. Gliwicka firma Emphie Solutions osiągnęła wielki sukces zajmując współdzielone miejsce 5-8.

W dniach 19-21 lutego odbyły się I Mistrzostwa Świata Korporacji w szachach, w której wzięło udział 288 czołowych firm z 78 państw. Gliwicka firma Emphie Solutions osiągnęła wielki sukces zajmując współdzielone miejsce 5-8.

Szachy są synonimem inteligencji i prestiżu, dlatego pierwsze w historii Mistrzostwa Świata Korporacji cieszyły się dużym zainteresowaniem. W turnieju wzięły udział największe firmy świata na czele z takimi kolosami jak Amazon, Microsoft, Google czy międzynarodowe banki. W szeregach największych można było odnaleźć nazwiska czołowych światowych szachistów.

W turnieju wzięła również firma gliwicka firma Emphie Solutions z branży IT. – Nasza historia jako firmy technologicznej rozpoczęła się od budowy produktu w domenie szachowej – platformy ChessGrow. Mimo, że firma rozrosła się w wielu różnych kierunkach i skupia się na najnowocześniejszych technologiach – szachy nadal są jednym z głównych zainteresowań. Jednym słowem nie mogliśmy nie zagrać w tych mistrzostwach – mówi Marlena Chlost, prezes Emphie Solutions.

-Nie ukrywamy, że udział w turnieju traktowaliśmy również jako doskonałą możliwość pozyskania nowych kontaktów biznesowych. Gliwice stanowią kolebkę firm technologicznych. Chcieliśmy pokazać swoją siłę i zaprezentować konkurencyjność – dodaje szefowa gliwickiej firmy.

Liderem gliwickiej drużyny był Arcymistrz Tomasz Warakomski, który przyznaje, że właściwie w każda z drużyn uczestnicząca w turnieju była wymagającym przeciwnikiem, a mecze były wyrównane i zacięte. – Regulamin dopuszczał możliwość zaproszenia jednej osoby spoza firmy, aby skompletować 4-osobowy zespół, co podnosiło poziom turnieju.

-Rozgrywki trwały od piątku 19 do niedzieli 21 lutego. Faza grupowa trwała przez pierwsze dwa dni. 288 drużyn rywalizowało w ramach ośmiu grup. Tylko zwycięzcy grup przechodzili do niedzielnej fazy knock-out. Warto zaznaczyć fakt, że nasza grupa była dość liczna, ponieważ było w niej aż 40 drużyn – opowiada Warakomski.

Pierwszy dzień rozgrywek drużyna Emphie Solutions rozpoczęli bardzo dobrze, wygrywając wszystkie z trzech pierwszych spotkań (4:0;3:1;3:1), pokonując między innymi bardzo mocnych przeciwników z drużyny FSO Lokomotiv. W drugim dniu zawodów najtrudniejszy był mecz z drużyną Narodowego Banku Mongolii, w którym Arcymistrz Tomasz Warakomski przegrał z Arcymistrzem Tsegmidem Batchuluunem, ale pozostali członkowie drużyny – na czele z kapitanem Wojciechem Reża – wznieśli się na wyżyny swoich umiejętności i spotkanie zakończyło się remisem 2:2. Rywale z Mongolii prowadzili jednak w tabeli jednym punktem.

Decydujące miały okazać się spotkania, w których drużyną Narodowego Banku Mongolii miała się zmierzyć z FSO Lokomotiv, a Emphie Solutions z drużyną Narodowego Banku Czech. Gliwiczanie spisali się znakomicie i wykorzystując swoje doświadczenie wygrali wszystkie swoje partie 4:0, a drużynie z Mongolii zdarzyła się wpadka i rzutem na taśmę do ćwierćfinału awansowali właśnie reprezentanci Gliwic.

Ostatnia faza turnieju była prawdziwym starciem gigantów. Sędziowie skojarzyli nas z drużyną Sberbang Trade Union (która reprezentowała największy bank w Rosji i Europie Wschodniej – dop. red). Na papierze obie drużyny wyglądały na wyrównane. Nasi przeciwnicy mieli silniejszą pierwszą szachownicę, na której zasiadał Anton Korobov, zaproszony gracz, Arcymistrz ze światowej czołówki. My mieliśmy silniejszą drugą szachownicę. W tych starciach wyniki były bez niespodzianek – faworyci wygrali swoje partie. Wszystko miało się rozstrzygnąć na dwóch ostatnich szachownicach, gdzie pozycje były wyśmienite. Na obu mieliśmy przewagę… Niestety, błędy które popełniliśmy doprowadziły do wyniku 1,5:2,5 i pożegnaliśmy się z turniejem – opisuje Arcymistrz drużyny z Gliwic.

Tomasz Warakomski przyznaje jednak, że pomimo porażki w ćwierćfinale końcowy rezultat traktuje jako duży sukces. – Oczywiście, jest pewien niedosyt z powodu niewykorzystanych szans, ale jesteśmy bardzo zadowoleni z naszego wyniku. Konkurencja była bardzo silna, a my uplasowaliśmy się w światowej czołówce – podkreśla reprezentant Emphie Solutions.

Drużyna Emphie Solutions grała w składzie:

  1. GM Tomasz Warkomski
  2. IM Igor Janik (gracz zaproszony)
  3. FM Wojciech Reza
  4. WIM Marlena Chlost
Nasze Marki
Gliwicki software house, który specjalizuje się w tworzeniu aplikacji webowych i mobilnych. Akademia Szachowa Gliwice w swoim systemie szkolenia korzysta z rozwiązań przygotowanych przez programistów Emphie Solutions.
Internetowa platforma szachowa dla zawodników, trenerów i rodziców, na której można nauczyć się zasad królewskiej gry, a także podnieść poziom gry na każdym stopniu zaawansowania.
Wyjątkowe miejsce na edukacyjnej mapie Gliwic. To właśnie na ul. Emilii Plater 18 w Gliwicach szachy spotykają się z językami obcymi, a programowanie przenika się z zajęciami plastycznymi.