Akademia Szachowa Gliwice - logo
Akademia Szachowa Gliwice
pierwszy gliwicki klub ekstraligowy
O tym się mówi

Carlsen wygrał z Niepomniaszczijem i obronił tytuł mistrza świata!

Opublikowano: 13-12-2021

Piąty tytuł mistrza świata w karierze Magnusa Carlsena stał się faktem. Norweg w finale wygrał z Janem Niepomniaszczijem o zasłużenie triumfował.

Piąty tytuł mistrza świata w karierze Magnusa Carlsena stał się faktem. Norweg w finale wygrał z Janem Niepomniaszczijem o zasłużenie triumfował.

Do wyłonienia triumfatora meczu o mistrzostwo świata rozgrywanego w Dubaju potrzebne było aż 11 partii. Carlsen nie przegrał żadnej, a zwyciężył w czterech. Tytuł zapewnił sobie po błędzie rywala w 23. ruchu decydującej gry.

Mecz o mistrzostwo świata nie był najłatwiejszy w odbiorze i nie zabrakło w nim kontrowersji. Szczególną uwagę zwracało momentami dziwne zachowanie Niepomniaszczija, który często odchodził od szachownicy. Rosjanin pojawiał się przy stole tylko w celu dokonania ruchu, a następnie znikał w prywatnym pokoju, skąd obserwował rozgrywkę i planował kolejne posunięcia.

W spotkaniu nie zabrakło jednak wspaniałych partii. Szósty mecz trwał 7 godzin i 45 minut, co jest rekordem na mistrzostwach świata i został uznany za jedną z najlepszych partii w historii. W ostatecznym rozrachunku znacznie lepiej zaprezentował się Magnus Carlsen, który w pewnym stylu obronił tytuł.

Carlsen swoje pierwsze szachowe mistrzostwo świata wywalczył w 2013 roku i od tego czasu nie stracił tytułu na rzecz żadnego z rywali.

Nasze Marki
Gliwicki software house, który specjalizuje się w tworzeniu aplikacji webowych i mobilnych. Akademia Szachowa Gliwice w swoim systemie szkolenia korzysta z rozwiązań przygotowanych przez programistów Emphie Solutions.
Internetowa platforma szachowa dla zawodników, trenerów i rodziców, na której można nauczyć się zasad królewskiej gry, a także podnieść poziom gry na każdym stopniu zaawansowania.
Wyjątkowe miejsce na edukacyjnej mapie Gliwic. To właśnie na ul. Emilii Plater 18 w Gliwicach szachy spotykają się z językami obcymi, a programowanie przenika się z zajęciami plastycznymi.