Akademia Szachowa Gliwice - logo
Akademia Szachowa Gliwice
pierwszy gliwicki klub ekstraligowy
Newsy

Carlsen Mistrzem Świata w Szachach Błyskawicznych. Duda poza podium

Opublikowano: 02-01-2023

W Kazachstanie dobiegły Mistrzostwa Świata w Szachach Błyskawicznych. Po raz kolejny najlepszy okazał się Magnus Carlsen. Jan-Krzysztof Duda ostatecznie był piąty.

W Kazachstanie dobiegły Mistrzostwa Świata w Szachach Błyskawicznych. Po raz kolejny najlepszy okazał się Magnus Carlsen. Drugie miejsce zajął Hikaru Nakamura, natomiast brązowy medal przypadł Haikowi M. Martirosyanowi. Jan-Krzysztof Duda był bliski zdobycia medalu, ale ostatecznie musi zadowolić się piątym miejscem.

Do rywalizacji w odmianie szachów błyskawicznych Jan-Krzysztof Duda przystępował z dużymi nadziejami, a sam początek turnieju w wykonaniu Polaka rozbudził apetyty fanów szachów nad Wisłą. Krakowianin rywalizację rozpoczął od czterech zwycięstw. Pierwszej porażki doznał dopiero w starciu z Magnusem Carslenem.


Po trzeciej porażce w zmaganiach, poniesionej w 16. rundzie, sytuacja 24-latka zrobiła się zła, ale ten zareagował na nią w najlepszy możliwy sposób – triumfując w czterech kolejnych partiach. Dzięki temu przed ostatnią rundą zajmował on trzecie miejsce z szansami nawet na złoto. W ostatniej potyczce Polak osiągnął wyraźną przewagę, lecz jej nie wykorzystał, a następnie dał rywalowi inicjatywę i skapitulował.


Przegrana oraz seria złych dla Dudy wyników sprawiła, że finalnie znalazł się on poza podium. Po raz kolejny Mistrzem został Magnus Carlsen. Drugie miejsce zajął Hikaru Nakamura, natomiast brązowy medal zdobył Haik M. Martirosyan.

Źródło: Polskie Radio

Fot. FIDE

Nasze Marki
Gliwicki software house, który specjalizuje się w tworzeniu aplikacji webowych i mobilnych. Akademia Szachowa Gliwice w swoim systemie szkolenia korzysta z rozwiązań przygotowanych przez programistów Emphie Solutions.
Internetowa platforma szachowa dla zawodników, trenerów i rodziców, na której można nauczyć się zasad królewskiej gry, a także podnieść poziom gry na każdym stopniu zaawansowania.
Wyjątkowe miejsce na edukacyjnej mapie Gliwic. To właśnie na ul. Emilii Plater 18 w Gliwicach szachy spotykają się z językami obcymi, a programowanie przenika się z zajęciami plastycznymi.