Akademia Szachowa Gliwice - logo
Akademia Szachowa Gliwice
pierwszy gliwicki klub ekstraligowy
O tym się mówi

Apel 44 topowych rosyjskich szachistów o zakończenie wojny

Opublikowano: 04-03-2022

44 topowych szachistów z Rosji w otwartym liście zwróciło się do prezydenta swojego państwa. Wyrazili oni solidarność z Ukraińcami oraz sprzeciw wobec trwającej wojnie.

44 topowych szachistów z Rosji w otwartym liście zwróciło się do prezydenta swojego państwa. Wyrazili oni solidarność z Ukraińcami oraz sprzeciw wobec trwającej wojnie. Warto docenić ich odwagę.

Poniżej treść listu otwartego:

„Jesteśmy przeciwni jakimkolwiek działaniom militarnym na terytorium Ukrainy i wzywamy do natychmiastowego wstrzymania ognia oraz podjęcia działań zmierzających do zapewnienia pokoju na drodze dialogu i negocjacji dyplomatycznych. Patrzenie na ludzi dotkniętych obecną tragiczną sytuacją jest dla nas niezmiernie bolesnym doświadczeniem.

Reprezentowaliśmy Rosję w turniejach indywidualnych oraz, co jest szczególnym zaszczytem, rozgrywkach drużynowych. Jesteśmy przekonani, że szachy i ogólnie cały sport powinien jednoczyć ludzi. Nasz kraj robił wszystko, co możliwe, aby organizować najważniejsze i najbardziej prestiżowe wydarzenia międzynarodowe, nawet w szczycie pandemii.

Szachy uczą brania odpowiedzialności za swoje działania. Każdy ruch ma znaczenie, a błąd może doprowadzić każdego z nas do sytuacji, z której nie ma wyjścia. Niegdyś te stwierdzenia dotyczyły sportu, natomiast dziś stawką jest ludzkie życie, prawa i wolności człowieka, ludzka godność, teraźniejszość oraz przyszłość naszych krajów.

Podczas tych tragicznych dni nasze myśli są ze wszystkimi ludźmi, którzy znaleźli się pośrodku tego przerażającego konfliktu. Łączymy się w bólu z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi i apelujemy o pokój.

Drużyna szachowa z Ukrainy to obecni drużynowi mistrzowie Europy i jedna z najsilniejszych drużyn na świecie, tak jak nasza. Rozegraliśmy ze sobą dziesiątki meczów i setki partii. Dla nas, rywalizacja w duchu fair play zawsze była ważniejsza od polityki i takie samo stanowisko podzielali również zawodnicy z Ukrainy. Prosimy o to, abyśmy w dalszym ciągu mieli szansę na darzenie się wzajemnym szacunkiem wśród drużyn, zawodników oraz ludzi z obydwu krajów.

Wspieramy pokój. Zakończmy wojnę.”

Lista sygnatariuszy:

GM Ian Nepomniachtchi
GM Alexandra Kosteniuk
GM Daniil Dubov
GM Peter Svidler
GM Andrey Esipenko
GM Maxim Matlakov
GM Kirill Alekseenko
GM Alexander Motylev
GM Mikhail Kobalia
GM Evgeny Najer
GM Pavel Tregubov
GM Anton Demchenko
GM Alexander Khalifman
GM Valentina Gunina
IM Polina Shuvalova
IM Alina Kashlinskaya
GM Igor Lysyj
GM Dmitry Kryakvin
GM Vladimir Barski
Mark Glukhovsky
IM Maksim Notkin
GM Maksim Chigaev
FM Anastasia Chigaeva
GM Olga Badelko
GM Pavel Ponkratov
GM Alexandr Shimanov
GM Igor Berdichvsky
GM Ivan Rozum
GM Ildar Khairullin
GM Artur Gabrielian
GM Nikita Petrov
GM Evgeny Gleizerov
FM Artem Odegov
IM Konstantin Mesropov
WIM Svetlana Ershova
IM Evgeny Egorov
GM Daniil Yuffa
Anna Volkova
WFM Eteri Kublashvili
Yana Sidorchuk
WGM Anna Burtasova
Denis Grigoriev
CM Ilya Gorodetskiy
Oleg Pervakov

Źródło: chess.com/własne

Nasze Marki
Gliwicki software house, który specjalizuje się w tworzeniu aplikacji webowych i mobilnych. Akademia Szachowa Gliwice w swoim systemie szkolenia korzysta z rozwiązań przygotowanych przez programistów Emphie Solutions.
Internetowa platforma szachowa dla zawodników, trenerów i rodziców, na której można nauczyć się zasad królewskiej gry, a także podnieść poziom gry na każdym stopniu zaawansowania.
Wyjątkowe miejsce na edukacyjnej mapie Gliwic. To właśnie na ul. Emilii Plater 18 w Gliwicach szachy spotykają się z językami obcymi, a programowanie przenika się z zajęciami plastycznymi.