• Rejestracja

Artykuły

Mistrzostwa Śląska Juniorów do lat 7

Miesiąc listopad bezapelacyjnie należy do najmłodszych zawodników Akademii Szachowej Gliwice. Po ogromnym sukcesie w Rybniku czerwone koszulki zdominowały Mistrzostwa Śląska Juniorów do lat 7, które odbyły się w nowej siedzibie Śląskiego Związku Szachowego – Zabrzu Biskupicach, w dniach 13-14 listopada 2010 roku. Akademia była najliczniej reprezentowanym klubem w mistrzostwach i po raz kolejny udowodniła, że nie ma zamiaru zwalniać tempa, a w zanadrzu dysponuje jeszcze wieloma młodymi talentami.

 „Aleksandra Wielka”

MSJ2010_35 W grupie dziewcząt już po kilku rundach okazało się jasne, że posiadaczka pierwszego numeru na liście startowej – Aleksandra Hryń, nie zamierza dopuścić do żadnej niespodzianki. Mała Ola po raz kolejny okazała się wielkim wojownikiem i zakończyła zawody z idealnym wynikiem 9 punktów z 9 partii, nie pozostawiając złudzeń komu należy się tytuł Mistrzyni Śląska. Obok spektakularnego zwycięstwa ciężko nie zwrócić uwagi na styl, w jakim młodsza z sióstr Hryń wygrywa kolejne zawody – mamy w pamięci niedawne Mistrzostwa Gliwic Przedszkolaków, gdzie Ola również zwyciężyła nie oddając nawet połówki (7 pkt. z 7 partii). Miejmy nadzieję, że jest to zapowiedź wielkiej kariery naszej ambitnej zawodniczki. Bardzo cieszy powrót do dobrej formy Julii Kindrat, która w Zabrzu zajęła wysoką szóstą lokatę.
Z rundy na rundę Julka grała coraz pewniej i do miejsca na podium zabrakło jedynie trochę doświadczenia w końcówce turnieju. Na szczególną uwagę zasługuje natomiast występ dwóch nowych reprezentantek Akademii. Maria Ochman doskonale wykorzystała swoją szansę zdobywając przy pierwszej możliwej okazji V kategorię, chociaż nie można oprzeć się wrażeniu, że grała z dużym zapasem. O ile Marysia miała już szansę spróbować swych sił w majowych Mistrzostwach Gliwic Przedszkolaków, to dla Weroniki Biernackiej był to pierwszy w życiu turniej! Uzyskany wynik 4 pkt. z 9 partii w tak ważnej imprezie tym bardziej zasługuje na uznanie. Wielka szkoda, że do zdobycia kategorii zabrakło kilkanaście punktów rankingowych…

Nerwy, emocje, łzy i… bardzo dobra gra!

MSJ2010_45 Wielkie napięcie towarzyszyło rozgrywkom grupy chłopców. Mimo, iż do miejsc pucharowych zabrakło odrobinę szczęścia, zawodnicy Akademii pokazali, że mają bardzo wyrównany skład i są na Śląsku siłą, z którą wszyscy muszą się liczyć. Fenomenalną formę zaprezentował Stanisław Buczkowski plasując się tuż poza podium ze znakomitywm wynikiem 7 pkt. z 9 partii. Wynik sześcioletniego Stasia może napawać ogromnymi nadziejami na przyszłość, jako że jest on młodszy od zwycięzców i w mistrzostwach tych może wystartować jeszcze za rok! Piąte miejsce zajął Mateusz Mańka, który jako jedyny pokonał zwycięzcę turnieju – Seweryna Wernera z Chorzowa.
O miejscu Mateusza poza pierwszą trójką zadecydowała dramatyczna ostatnia runda, gdzie w wygranej pozycji zdarzyła się pechowa podstawka. Mimo to postawa naszego zawodnika robiła ogromne wrażenie i o sukcesach z jego udziałem usłyszymy zapewne niebawem. Na ósmym miejscu uplasował się kolejny z naszych sześciolatków – Dominik Fryda. Mimo wielkich emocji przy szachownicy, Dominik wygrywał partie bardzo pewnie, co pozwala mieć nadzieję na znaczącą rolę, jaką odegra ten utalentowany zawodnik w przyszłorocznych Mistrzostwach Polski Przedszkolaków. MSJ2010_48 Pierwszą dziesiątkę zamknął nasz weteran – Łukasz Panenka, który przyzwyczaił już do świetnych wyników. Bardzo cieszy równa forma, jaką od dłużeszego czasu prezentuje Łukasz, zawsze będąc silnym punktem drużyny. Grupę naszych liderów wzmocnił robiący bardzo szybkie postępy Tomasz Sokalla, który w turnieju wypełnił ranking na IV kategorię! Niedaleko za Tomkiem miejsce zajął Jakub Miodek, który pomimo sześciu lat przez cały turniej toczył wyrównaną walkę ze starszą od niego czołówką turnieju. Warto dodać, że w kategorii dzieci do lat 6 Kuba zajął 3 miejsce! Walkę z czołówką nawiązał również Marcin Nowicki, który w turnieju zrobił V kategorię oraz Mateusz Chłopecki, któremu w zajęciu wyższego miejsca przeszkodziła pechowa przegrana w ostatniej rundzie. Turniej okazał się bardzo udany dla Michała Winklera i Łukasza Lachawca, którzy również wypełnili normy na V kategorie. Bardzo blisko zdobycia kategorii byli też Dorian Kugel, Dawid Sobkowicz, Łukasz Mikocki i Aleksander Zdonek, dla których wypełnienie odpowiedniego rankingu jest tylko kwestią czasu. Najmłodszym zawdonikiem turnieju był pięcioletni Maciej Bisiekirski, który w turnieju zdobył 3 punkty i wyprzedził wielu starszych od siebie rywali! Wszystkim zawodnikom gratulujemy!

Wyniki w grupie dziewcząt

Wyniki w grupie chłopców

Śląski Związek Szachowy opublikował też notkę na swojej stronie internetowej: http://www.szs.org.pl/.

Na skróty

Ze Świata

kasparov-o-fideFounded in Paris on 20 July 1924, the World Chess Federation (Federation Internationale des Echecs, known as FIDE from its French acronym) was recognized...

Z Kraju

polacy-na-olimpiadzie Olimpiada szachowa 2014 (zarówno w konkurencji kobiet, jak i mężczyzn) została rozegrana w Tromsø w dniach od 1 do 14 sierpnia 2014 roku[1]. Prawo do...

O tym się mówi

Gdzie gramy?

Najbliższe turnieje

No events found

Nasi solenizanci

Dzisiaj nikt nie obchodzi urodzin...

Statystyki strony

797105
Dzisiaj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
298
812
8292

Sponsorzy


Future Processing

future processing.future processing.future processing.future processing.future processing

JASNA 31

Ośrodek JASNA 31 Sport i Rekreacja jest już gotowy. W kompleksie przy ul. Jasnej 31 można m.in. zagrać w futsal, squasha, powspinać się na ściance, poćwiczyć na siłowni czy zagrać w szachy.

Fundacja Radan

Fundacja Wspierania Ratownictwa Górskiego, Sportu oraz Działalności Charytatywnej RADAN działa od 2007 r. Powstała z inicjatywy Tadeusza Wesołowskiego, wiceprezesa Beskidzkiej Grupy GOPR, ratownika górskiego.