• Rejestracja

Artykuły

II Mistrzostwa Gliwice Przedszkolaków w Szachach

 

Totalną dominacją zawodników Akademii Szachowej Gliwice zakończyły się II Mistrzostwa Gliwic Przedszkolaków w Szachach. Zawodnicy naszego klubu zdobyli 11 z 12 pucharów! W grupie chłopców do lat 7 walka o zwycięstwo toczyła się do ostatniej rundy. Od początku mistrzostw zdecydowanie prowadzili faworyt tej grupy – Łukasz Panenka i nie ustępujący mu pola Szymon Zimny. Po bezpośrednim pojedynku liderów zakończonym remisem o miejscach na podium zadecydowała punktacja pomocnicza. Mistrzem Gliwic został Szymon, Łukaszowi przypadło drugie miejsce. Silnym charakterem wykazał się brązowy medalista tej grupy – Mateusz Chłopecki. „Nowy nabytek” Akademii po pechowym kojarzeniu w pierwszej rundzie i porażce z Łukaszem Panenką ,wygrał kolejnych 5 partii z rzędu i zasłużenie zajął 3 lokatę. Miejsce na podium po pechowej ostatniej rundzie stracił natomiast inny zawodnik Akademii – Mateusz Mańka. Dla Mateusza decydująca okazała się pierwsza runda, w której przegrał ze zwycięzcą turnieju.

Mimo pechowego, czwartego miejsca uzyskany wynik rankingowy świetnie rokuje na przyszłość. Piąte miejsce przypadło również reprezentantowi Akademii -  Tomkowi  Sokalli, który przegrał jedynie dwie partie z zawodnikami posiadającymi kategorie. W pierwszej dziesiątce znaleźli się Kamil Rysiewicz i Marcin Nowicki, którym w zdobyciu medali przeszkodził jedynie brak doświadczenia. Z dobrej strony w swoim pierwszym turnieju zaprezentował się też Michał Winkler.

Walka o medale w grupie chłopców do lat 6 również toczyła się między zawodnikami Akademii. Po zaciętym boju i wielu emocjach zwyciężył faworyt – Staś Buczkowski zdobywając 5 punktów. Z taką samą ilością punków, ale gorszą punktacją pomocniczą zakończył turniej srebrny medalista Dorian Kugel. Punktacja pomocnicza zadecydowała również o kolejności na miejscach 3. i 4. Ostatecznie brązowy medal przypadł Dominikowi Frydzie. Tuż za podium uplasował się jeden z najmłodszych zawodników Akademii – Jakub Miodek, którego zwyżkowa forma bardzo cieszy. Piąte miejsce zajął najmłodszy z  utalentowanego rodzeństwa TomakówKrzyś. Bardzo dobrą dziewiątą lokatę zajął inny wychowanek naszego klubu – Łukasz Lachawiec.

Turniej dziewcząt okazał się koncertem jednej zawodniczki. Już po kilku rundach było wiadomo, że pierwsze miejsce może trafić tylko w jedne ręce. Mistrzynią Gliwic została bezapelacyjnie Aleksandra Hryń, kończąc turniej ze stuprocentowym wynikiem 7 pkt. z 7 partii! Rewelacyjnie spisała się srebrna medalistka Mistrzostw Zuzanna Maruszewska, która jako jedyna stwarzała realne zagrożenie dla zwyciężczyni. Trzecie miejsce przypadło Małgorzacie Kaweckiej – jedynej medalistce spoza Akademii. Pechowe czwarte miejsce przypadło ubiegłorocznej zwyciężczyni – Julce Kindrat. Ósme miejsce zajęła bardzo utalentowana zawodniczka naszego klubu -  Milena Kloza.

W klasyfikacji dziewcząt do lat 6 całe podium należało do wychowanek Akademii Szachowej Gliwice. W grupie tej zwyciężyła Gabriela Sochor. Niewiele brakowało, a Mistrzyni Gliwic nie zagrałaby w turnieju z powodu… płaczu! Jak stwierdziła po zawodach – warto było powalczyć! Srebrny medal przypadł Paulinie Hajok, a brąz Emilce Legut, o których zapewne nie raz jeszcze usłyszymy. Świetnie spisały się Irenka Herlein i Lena Siemianowicz, które uplasowały się tuż poza podium. Również miejsca 6-8 należały do naszych zawodniczek, a zajęły je odpowiednio Małgosia Majksner, Michalina Dziuma i Anitka Jarych.

Mistrzostwa nie doszłyby do skutku gdyby nie wielki wkład i pomoc współorganizatorów: Urzędu Miasta Gliwice i Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości, w której murach zostały rozegrane zawody. Wielkie podziękowania należą się również sponsorom: Agencji Rozwoju Lokalnego, Radzie Osiedlowej Śródmieście, Zakładowi Instalacji Budowlanych – Witold Szostak i Andrzej Duda, Multimedia Inspire Group, Foto „Piast” Jacek Kamiński, Inwest Gliwice, OPI Biuro Rachunkowości i Finansów bez których zaangażowania

Na skróty

Ze Świata

kasparov-o-fideFounded in Paris on 20 July 1924, the World Chess Federation (Federation Internationale des Echecs, known as FIDE from its French acronym) was recognized...

Z Kraju

polacy-na-olimpiadzie Olimpiada szachowa 2014 (zarówno w konkurencji kobiet, jak i mężczyzn) została rozegrana w Tromsø w dniach od 1 do 14 sierpnia 2014 roku[1]. Prawo do...

O tym się mówi

Gdzie gramy?

Najbliższe turnieje

No events found

Nasi solenizanci

Dzisiaj nikt nie obchodzi urodzin...

Statystyki strony

797175
Dzisiaj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
368
882
8362

Sponsorzy


Future Processing

future processing.future processing.future processing.future processing.future processing

JASNA 31

Ośrodek JASNA 31 Sport i Rekreacja jest już gotowy. W kompleksie przy ul. Jasnej 31 można m.in. zagrać w futsal, squasha, powspinać się na ściance, poćwiczyć na siłowni czy zagrać w szachy.

Fundacja Radan

Fundacja Wspierania Ratownictwa Górskiego, Sportu oraz Działalności Charytatywnej RADAN działa od 2007 r. Powstała z inicjatywy Tadeusza Wesołowskiego, wiceprezesa Beskidzkiej Grupy GOPR, ratownika górskiego.