• Rejestracja

Artykuły

I Otwarte Mistrzostwa Gliwic Juniorów w Szachach

W ostatni weekend września Gliwice po raz kolejny stały się areną szachowych zmagań w ramach I Otwartych Mistrzostw Gliwic Juniorów w Szachach. Ogromny sukces Mistrzostw Gliwic Przedszkolaków sprawił, iż Akademia Szachowa Gliwice i Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości ponownie połączyły siły i zapoczątkowały kolejną imprezę, o której można mieć nadzieję, iż w przyszłości przyciągnie do naszego miasta najlepszych młodych polskich szachistów.

Turniej został rozegrany w trzech grupach wiekowych do lat 10, 14 i 18. W najstarszej grupie walka była bardzo wyrównana, a o kolejności na podium zadecydowała punktacja pomocnicza. Ostatecznie zwyciężył Krzysztof Podmagórski z AZS Politechniki Śląskiej Gliwice przed Piotrem Karpaczem z Pałacu Młodzieży Katowice i Arturem Czarneckim reprezentującym UKS Mat-Zabrze Grzybowice – wszyscy po 5 pkt. z 7 partii. W kategorii dziewcząt Mistrzynią Gliwic została Natalia Szczurek z AZS Politechniki Śląskiej Gliwice (4pkt z 7partii), a srebrny medal przypadł Olchówko Marice z KS Carbo Gliwice. Na szczególne wyróżnienie zasługuje brązowa medalistka tej grupy – Agata Stebel, bowiem zawodniczka UKS Ogniska Rydułtowy ma zaledwie 10 lat! Występ w Mistrzostwach Gliwic Agata potraktowała jako przygotowanie przed zbliżającymi się Mistrzostwami Świata Juniorów, które odbędą się w Grecji.

W grupie do lat 14 wzięło udział 26 zawodników. Już na rundę przed końcem zwycięstwo w turnieju i tytuł Mistrza Gliwic zapewnił sobie Grzegorz Szolc z AZS Politechniki Śląskiej Gliwice zdobywając 6,5 punktu z 7 partii. Drugie miejsce zajął Szymon Walter z UKS 21 Podlesie
(5,5 pkt.), a trzeci był Jakub Lizak ze Strzybniczanki Tarnowskie Góry. Na czwartym miejscu w klasyfikacji generalnej uplasowała się najlepsza z zawodniczek – Anna Kubicka z KS Carbo Gliwice. Wicemistrzynią Gliwic została Agata Binkowska, a brązowy medal przypadł Wiktorii Grzesiek (obie Strzybniczanka Tarnowskie Góry). Wysoką 9 lokatę zajął ośmioletni Mikołaj Polczyk, który podobnie jak klubowa koleżanka występ w starszej grupie potraktował jako trening przed Mistrzostwami Świata Juniorów. Jedyny zawodnik w tej grupie reprezentujący barwy Akademii – Marek Tomaka zajął 14 miejsce.

Najliczniejszą okazała się najmłodsza grupa do lat 10 –  wystartowało w niej aż 62 zawodników! Walka o tytuł Mistrza Gliwic była bardzo zacięta. Na rundę przed końcem na pozycji lidera utrzymywał się utalentowany Rafał Jobda z PORTO BALBO Bielska-Białej, jednakże pechowa przegrana w ostatniej rundzie zepchnęła go tuż poza podium. Wykorzystała to pewnie grająca grupa pościgowa, a medale na podium rozdała ponownie punktacja pomocnicza. Szczęśliwym zwycięzcą okazał się Andrzej Sułkowski z Pałacu Młodzieży Katowice, a srebro i brąz przypadły odpowiednio Martinowi Rybce (Ognisko Rydułtowy) i Mateuszowi Smrekowi (MKSz Rybnik) – wszyscy po 6 punktów. W kategorii dziewcząt Mistrzynią Gliwic została świetnie grająca Oliwia Gil z KS Carbo Gliwice, a druga była Alicja Cebula reprezentująca Czarnego Konia Olkusz. O trzecim miejscu zadecydowała dopiero druga punktacja pomocnicza, a szczęśliwa okazała się dla Karoliny Witkowskiej z AZS Politechniki Śląskiej Gliwice. Pechowe czwarte miejsce przypadło naszej reprezentantce, aktualnej Mistrzyni Gliwic Przedszkolaków – Aleksandrze Hryń. Mimo to udział w turnieju siedmioletnia Ola może zaliczyć do jak najbardziej udanych, gdyż świeżo zrobioną V kategorię z Polanicy Zdroju podwyższyła od razu na… III ! Ogromne szanse na miejsce medalowe miała również Ania Tomaka, którą przegrana w ostatniej rundzie zepchnęła na piąte miejsce. Dobrą szóstą lokatę zajęła inna reprezentantka Akademii – Violetta Wolny. Wśród chłopców reprezentujących Akademię Szachową Gliwice najlepiej spisali się Kacper Modlich, Wojciech Niemczyk i Łukasz Domański – wszyscy po 4,5 punkta. Wielu zawodników podniosło kategorie – rewelacyjnie zaprezentował się Dominik Fryda, który podobnie jak Ola ‘przeskoczył’ dwie kategorie zdobywając IV. Piąte kategorie zrobili Ania Dziembowska, Tomek Sokalla, Maks Broja i Mateusz Walczuk. Gratulujemy!

I Otwarte Mistrzostwa Gliwic Juniorów nie miałyby szansy powodzenia bez ogromnego wkładu i zaangażowania sponsorów. Po raz pierwszy do współpracy z Akademią Szachową Gliwice przystąpił MultiBank – sponsor strategiczny turnieju oraz firmy Hydac i Decathlon, na których ręce pragniemy złożyć najszczersze podziękowania. Wyrazy uznania należą się również współorganizatorowi – Gliwickiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości, która po raz kolejny czynnie włączyła się w przygotowania imprezy oraz Miastu Gliwice, które objęło patronat nad Mistrzostwami. Wszystkim sponsorom i darczyńcom dziękujemy i zapraszamy za rok do organizacji II Otwartych Mistrzostw Gliwic Juniorów w Szachach!

Na skróty

Ze Świata

kasparov-o-fideFounded in Paris on 20 July 1924, the World Chess Federation (Federation Internationale des Echecs, known as FIDE from its French acronym) was recognized...

Z Kraju

polacy-na-olimpiadzie Olimpiada szachowa 2014 (zarówno w konkurencji kobiet, jak i mężczyzn) została rozegrana w Tromsø w dniach od 1 do 14 sierpnia 2014 roku[1]. Prawo do...

O tym się mówi

Gdzie gramy?

Najbliższe turnieje

No events found

Nasi solenizanci

Dzisiaj nikt nie obchodzi urodzin...

Statystyki strony

797110
Dzisiaj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
303
817
8297

Sponsorzy


Future Processing

future processing.future processing.future processing.future processing.future processing

JASNA 31

Ośrodek JASNA 31 Sport i Rekreacja jest już gotowy. W kompleksie przy ul. Jasnej 31 można m.in. zagrać w futsal, squasha, powspinać się na ściance, poćwiczyć na siłowni czy zagrać w szachy.

Fundacja Radan

Fundacja Wspierania Ratownictwa Górskiego, Sportu oraz Działalności Charytatywnej RADAN działa od 2007 r. Powstała z inicjatywy Tadeusza Wesołowskiego, wiceprezesa Beskidzkiej Grupy GOPR, ratownika górskiego.