• Rejestracja

Artykuły

I Otwarte Mistrzostwa Gliwic Juniorów w Szachach

W ostatni weekend września Gliwice po raz kolejny stały się areną szachowych zmagań w ramach I Otwartych Mistrzostw Gliwic Juniorów w Szachach. Ogromny sukces Mistrzostw Gliwic Przedszkolaków sprawił, iż Akademia Szachowa Gliwice i Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości ponownie połączyły siły i zapoczątkowały kolejną imprezę, o której można mieć nadzieję, iż w przyszłości przyciągnie do naszego miasta najlepszych młodych polskich szachistów.

Turniej został rozegrany w trzech grupach wiekowych do lat 10, 14 i 18. W najstarszej grupie walka była bardzo wyrównana, a o kolejności na podium zadecydowała punktacja pomocnicza. Ostatecznie zwyciężył Krzysztof Podmagórski z AZS Politechniki Śląskiej Gliwice przed Piotrem Karpaczem z Pałacu Młodzieży Katowice i Arturem Czarneckim reprezentującym UKS Mat-Zabrze Grzybowice – wszyscy po 5 pkt. z 7 partii. W kategorii dziewcząt Mistrzynią Gliwic została Natalia Szczurek z AZS Politechniki Śląskiej Gliwice (4pkt z 7partii), a srebrny medal przypadł Olchówko Marice z KS Carbo Gliwice. Na szczególne wyróżnienie zasługuje brązowa medalistka tej grupy – Agata Stebel, bowiem zawodniczka UKS Ogniska Rydułtowy ma zaledwie 10 lat! Występ w Mistrzostwach Gliwic Agata potraktowała jako przygotowanie przed zbliżającymi się Mistrzostwami Świata Juniorów, które odbędą się w Grecji.

W grupie do lat 14 wzięło udział 26 zawodników. Już na rundę przed końcem zwycięstwo w turnieju i tytuł Mistrza Gliwic zapewnił sobie Grzegorz Szolc z AZS Politechniki Śląskiej Gliwice zdobywając 6,5 punktu z 7 partii. Drugie miejsce zajął Szymon Walter z UKS 21 Podlesie
(5,5 pkt.), a trzeci był Jakub Lizak ze Strzybniczanki Tarnowskie Góry. Na czwartym miejscu w klasyfikacji generalnej uplasowała się najlepsza z zawodniczek – Anna Kubicka z KS Carbo Gliwice. Wicemistrzynią Gliwic została Agata Binkowska, a brązowy medal przypadł Wiktorii Grzesiek (obie Strzybniczanka Tarnowskie Góry). Wysoką 9 lokatę zajął ośmioletni Mikołaj Polczyk, który podobnie jak klubowa koleżanka występ w starszej grupie potraktował jako trening przed Mistrzostwami Świata Juniorów. Jedyny zawodnik w tej grupie reprezentujący barwy Akademii – Marek Tomaka zajął 14 miejsce.

Najliczniejszą okazała się najmłodsza grupa do lat 10 –  wystartowało w niej aż 62 zawodników! Walka o tytuł Mistrza Gliwic była bardzo zacięta. Na rundę przed końcem na pozycji lidera utrzymywał się utalentowany Rafał Jobda z PORTO BALBO Bielska-Białej, jednakże pechowa przegrana w ostatniej rundzie zepchnęła go tuż poza podium. Wykorzystała to pewnie grająca grupa pościgowa, a medale na podium rozdała ponownie punktacja pomocnicza. Szczęśliwym zwycięzcą okazał się Andrzej Sułkowski z Pałacu Młodzieży Katowice, a srebro i brąz przypadły odpowiednio Martinowi Rybce (Ognisko Rydułtowy) i Mateuszowi Smrekowi (MKSz Rybnik) – wszyscy po 6 punktów. W kategorii dziewcząt Mistrzynią Gliwic została świetnie grająca Oliwia Gil z KS Carbo Gliwice, a druga była Alicja Cebula reprezentująca Czarnego Konia Olkusz. O trzecim miejscu zadecydowała dopiero druga punktacja pomocnicza, a szczęśliwa okazała się dla Karoliny Witkowskiej z AZS Politechniki Śląskiej Gliwice. Pechowe czwarte miejsce przypadło naszej reprezentantce, aktualnej Mistrzyni Gliwic Przedszkolaków – Aleksandrze Hryń. Mimo to udział w turnieju siedmioletnia Ola może zaliczyć do jak najbardziej udanych, gdyż świeżo zrobioną V kategorię z Polanicy Zdroju podwyższyła od razu na… III ! Ogromne szanse na miejsce medalowe miała również Ania Tomaka, którą przegrana w ostatniej rundzie zepchnęła na piąte miejsce. Dobrą szóstą lokatę zajęła inna reprezentantka Akademii – Violetta Wolny. Wśród chłopców reprezentujących Akademię Szachową Gliwice najlepiej spisali się Kacper Modlich, Wojciech Niemczyk i Łukasz Domański – wszyscy po 4,5 punkta. Wielu zawodników podniosło kategorie – rewelacyjnie zaprezentował się Dominik Fryda, który podobnie jak Ola ‘przeskoczył’ dwie kategorie zdobywając IV. Piąte kategorie zrobili Ania Dziembowska, Tomek Sokalla, Maks Broja i Mateusz Walczuk. Gratulujemy!

I Otwarte Mistrzostwa Gliwic Juniorów nie miałyby szansy powodzenia bez ogromnego wkładu i zaangażowania sponsorów. Po raz pierwszy do współpracy z Akademią Szachową Gliwice przystąpił MultiBank – sponsor strategiczny turnieju oraz firmy Hydac i Decathlon, na których ręce pragniemy złożyć najszczersze podziękowania. Wyrazy uznania należą się również współorganizatorowi – Gliwickiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości, która po raz kolejny czynnie włączyła się w przygotowania imprezy oraz Miastu Gliwice, które objęło patronat nad Mistrzostwami. Wszystkim sponsorom i darczyńcom dziękujemy i zapraszamy za rok do organizacji II Otwartych Mistrzostw Gliwic Juniorów w Szachach!